The Sugar Skull - Vinston

Artnr: 2411

The Sugar Skull

69kr


Vinet smakar

Passar till

Passar till kryddstarka maträtter

Smak

Halvtorrt, friskt, aromatiskt och fruktigt med balanserad sötma och inslag av tropisk frukt, fläder, äpple och citrus.

Doft

Ungdomligt, friskt, fruktigt och aromatiskt vin med inslag av äpple, fläder, apelsinskal, citrus, tropisk frukt och en parfymerad ton.

Produktinformation

Volym:1000 ml
Producent:Multibev AB
År:2021
Alkoholhalt:11%
Druva:Muscat Ottonel 57%; Cserszegi Füszeres 33%; Sárfehér 10%
Sockerhalt:29g/l
UngernAperitifAsiatisktSällskapBuffématKryddstarktÄppleCitrusLäderTropisk frukt
Multibev AB

Andra gillar också

Vinston.se och informationen på denna webbplats tillhandahålls av VinNet AB och bolag i samma koncern. VinNet AB ingår i Solera Beverage Group Sweden med Solera Sverige AB som moderbolag i Sverige. Övriga bolag i koncernen är Prime Wine Sweden AB, Mondo Wine Sweden AB, Urban Beverages AB och Multibev AB. Vinstons syfte är att till marknaden och privatpersoner tillhandahålla kvalitativ information om vin och andra alkoholhaltiga drycker, samt att marknadsföra de produkter som tillhandahålls av Solera Beverage Group Sweden.

Välkommen
till Vinston

Vinston är en webbplats som marknadsför vin och alkoholhaltiga drycker från Solera Beverage Group Sweden. Vårt syfte är att inspirera, informera och göra tillvaron ännu trevligare för dig som gillar mat och dryck i kombination. För att besöka webbplatsen måste du vara över 25 år.

Jag är över 25 årJag är under 25 år